دکتر عباس مصلی نژاد در شهر آبادان دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در دبستان مهرگان به پایان رساند و دوره متوسطه را در دبیرستان البرز تهران گذراند. سپس در رشته های اقتصاد، مهندسی راه و ساختمان و علوم سیاسی، تحصیلات عالی را پی گرفت. این خیّر نیکوکار و استاد دانشگاه تهران، بیش از ۵۰ مدرسه ساخته است. مدارس نمونه بنیاد مصلی نژاد در مقاطع مختلف تحصیلی به نام های آرمیتا، آرمینه، آریو و مهشید (هم نام دختران وی) می باشد. همچنین آموزشکده و هنرستان پسرانه و سالن اجتماعات آریو مصلی نژاد و دبیرستان های پسرانه حضرت محمد (ص) و حضرت علی (ع) در مشهد، به همت این خیّر مدرسه ساز احداث و تجهیز شده، و با نظارت بنیاد مصلی نژاد از سوی آموزش و پرورش اداره می شود. دکترعباس مصلی نژاد، اکنون مدیر عامل ((بنیاد فرهنگی مصلی نژاد)) و عضو هیاًت مدیره ((مجمع خیّرین کشور)) است. پیش از طرح توسعه آستان، ضریح فولادی مرقد مطهر امامزاده طاهر (ع)، همان ضریح پیشین امامزاده حمزه (ع) بود که زمان ساخت آن به عصر ناصری بر می گردد. این ضریح اگرچه به لحاظ تاریخی ارزشمند بود، اما کیفیت لازم را نداشت و لازم بود که ضریحی از جنس نقره و طلا برای این امامزاده تهیه شود. دکتر مصلی نژاد به دلیل علاقه بسیار به امامزاده طاهر (ع)، تامین هزینه های ساخت ضریح پیش قدم شد.

در طرح جدید، ضریحی از جنس نقره ساخته و در روز مباهله (۲۴ ذی حجه ۱۴۲۲ق/ اسفند ۱۳۸۰) نصب شد. در این ضریح، ۴۸۰ کیلوگرم برنج و مس به کار رفته و در برخی قسمت های آن، از آب کاری طلا استفاده شده است. سوره مبارکه ((هل اتی)) واشعار محتشم کاشانی با خط مینا به رنگ سبزو لاجوردی بر این ضریح مطهر نقش بسته است.

بخش عمده ای از هزینه ضریح در حال ساخت حضرت عبدالعظیم (ع) نیز از سوی آقای دکتر مصلی نژاد پرداخت شده است.همچینین ایشان مبلغ یکصد میلیون تومان برای کمک به ساخت دبیرستان حکمت (متعلق به مجموعه آموزشی حکمت نبوی حضرت عبدالعظیم (ع) پرداخت نموده است.

دسته بندی: